logo2-4030

تامین منابع صندوق مسکن یکم

تامین منابع صندوق مسکن یکم - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تامین منابع صندوق مسکن یکم

تامین منابع مسکن یکم

به تازگی حسین عبده تبریزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی طی گفتگویی به رشد سپرده گذاری در صندوق مسکن یکم و تأثیر بازار ارز بر مسکن اشاره کرده است. وی افزایش سپرده گذاری متقاضیان خرید خانه در صندوق پس انداز مسکن یکم را یکی از دلایل افزایش تقاضا مسکن ارزان قیمت خوانده است. طبق گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی، سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم نسبت به سال گذشته به صورت هفتگی سه برابر شده است. به همین خاطر برخی از کارشناسان بازار مسکن در رابطه با کسری منابع بانک مسکن در سال آتی و تأخیر در ارائه تسهیلات صندوق مسکن یکم و تأثیر آن بر بازار مسکن ابراز نگرانی کرده اند.
اما نگرانی مشاور وزیر راه و شهرسازی از تأثیر نوسانات ارز بر شرایط بازار مسکن است. عبده تبریزی با اشاره به پیش بینی برخی از کارشناسان مبنی بر احتمال افزایش نرخ ارز، هشدار داده است که دولت باید از تبدیل شدن ارز به وسیله ای برای پس انداز اشخاص جلوگیری کند. اگر پیش بینی دولت نیز از تأثیر دلار چنین باشد که سیگنال های موجود در این بازار منجر به ایجاد حباب منفی در این بازار می شود، بایستی نسبت به کنترل این بازار اقدامات لازم را انجام داده تا سرمایه گذاری در بخش مسکن نیز دچار مشکل نشود.
عبده تبریزی اعتقاد دارد که بانک مسکن سالم ترین بانک کشور است و می تواند برای کنترل شرایط بازار مسکن و ارائه تسهیلات خرید مسکن از راهکارهای مختلفی بهره ببرد. یکی از راهکارهای مدنظر مشاور وزیر راه برای جلوگیری از مواجهه با کمبود منابع در بانک مسکن، کمک گرفتن از بانک مرکزی است. البته این کمک به معنی استفاده از منابع بانک مرکزی نیست؛ بلکه صرفاً اجازه طولانی تر شدن مدت زمان برگشت مطالبات ناشی از تسهیلات مسکن مهر خواهد بود. با اجرایی شدن این پیشنهاد، احتمال بروز مشکل در ارائه خدمات بانک مسکن برای تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم بسیار کاهش می یابد.
همچنین افزایش سرمایه بانک مسکن از طریق حمایت وزارت راه و شهرسازی نیز یکی دیگر از راهکارهای پیش رو بانک مسکن خواهد بود. عبده تبریزی اعلام کرد در صورتی که بانک مسکن مسئولیت توسعه ای برعهده بگیرد، این افزایش سرمایه حتی می تواند از طریق واگذاری زمین و املاک وزارت راه و شهرسازی نیز صورت پذیرد.

برچسب ها: تسهیلات مسکن, مسکن مهر, وزارت راه و شهرسازی, صندوق مسکن یکم, بانک مسکن, تقاضا مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید