logo2-4030

رسیدن حباب مسکن به بالاترین حد خود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رسیدن حباب مسکن به بالاترین حد خود

حباب مسکن

رئیس کمیسیون عمران مجلس در جدیدترین اظهار نظر خود اعلام کرد که حباب مسکن به بالاترین نرخ خود رسیده است و به نظر می رسد دولت برنامه مدونی برای کنترل بازار مسکن ندارد. این عضو مجلس در ادامه تاکید کرد که کمیته عمران مجلس در نظر دارد با الگو گیری از کشورهای صاحب سبک در بخش مسکن و ارائه راهکارهای مناسب، وضعیت بازار مسکن را بهبود بخشد.
در ماههای اخیر بازار مسکن متاثر از بازارهای موازی به خصوص بازار ارز دچار هیجانات منفی شد و شاهد افزایش بی منطق قیمت مسکن بودیم. نابسامانی در بازار ارز، تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن را بر هم زد و به رشد قیمت در این بخش به خصوص در کلان شهرها منجر شد. این رشد در دی ماه و بهمن ماه در برخی نقاط تا 20 درصد بوده است.
در حال حاضر با وجود اینکه حدود 4 میلیون واحد مسکونی در کشور کمبود داریم اما اقدامات مناسبی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای تامین مسکن افراد انجام نمی شود. از سوی دیگر بخش عرضه در ماههای اخیر قیمت های پیشنهادی خود را بیش از نرخ تورم افزایش داده است و این مساله قطعا به عقب نشینی بخش تقاضا منجر خواهد شد. عرضه مسکن نامتناسب با نیاز تقاضا یکی از دلایل اصلی رکود فعلی در بخش مسکن است. یکی از راه حل های پیشنهادی مسئولین وزارت راه و شهرسازی، احیای بافت های فرسوده و ساخت و ساز های متناسب با نیاز و بودجه بخش تقاضا عنوان می شود.
هدایت منابع تولید به سمت پروژه نوسازی بافت های فرسوده در بازار مسکن، در حال حاضر در حد پیشنهاد شفاهی باقیمانده و به اقدام عملی در خور توجهی منجر نشده است. کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی که حباب قیمت مسکن به بالاترین میزان خود رسیده، راه حل معقول دست برداشتن از نظریه پردازی ها در بازار مسکن و عملیاتی کردن پروژه نوسازی است. مسئولین دولت باید با تمام قوا دست بکار شوند و با تورم و گرانی در بازار مسکن مبارزه کنند و از فشارهای وارده به اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه بکاهند. با مهار تورم در بازار مسکن می توان گرانی در سایز بازار ها را نیز کنترل کرد چرا که بازار مسکن به طور مستقیم و غیر مستقیم بسیاری از مشاغل را درگیر خود می کند.

برچسب ها: بازار مسکن, وزارت راه و شهرسازی, نرخ تورم, احیای بافت های فرسوده, نوسازی بافت های فرسوده, حباب مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید