logo2-4030

اجرایی شدن طرح بازافرینی شهری در شهرهای مختلف

اجرایی شدن طرح بازافرینی شهری در شهرهای مختلف - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اجرایی شدن طرح بازافرینی شهری در شهرهای مختلف

اجرایی کردن طرح بازآفرینی شهرهای مختلف


در شهرهای مختلف کشور با پدیده تراکم فروشی رو به رو بوده ایم که این مسئله در طی سالیان سبب شده که تمرکز جمعیت در بعضی از مناطق بیشتر از مناطق دیگر شود. این موضوع باعث بروز مشکلات و نبود امکانات در این مناطق شده است. بافت های فرسوده شهرها که معمولا بخش عمده ایی از شهر را در بر گرفته اند، کارایی و پتانسیل خود را از دست داده اند. اجرایی شدن این طرح به بافت های فرسوده جانی دوباره می دهد و سطح کیفی و خدماتی شهرها را ارتقا می بخشد.
وزیر راه و شهرسازی که اعلام کرد برای ارتقای سطح کیفی شهرها، طرح بازآفرینی شهری را در دستور کار خود قرار داده است. همچنین مدیر کل دفتر نظارت بر امور اجرایی شرکت باز آفرینی شهری بیان کرد که این طرح در 18 شهر کشور اجرایی می شود.
طرح بازافرینی شهری با هدف احیا بافت های فرسوده در شهرها و سکونتگاه ها و مکان های ایجاد شده غیر رسمی در شهرها است. در این طرح مناطق فرسوده و مناطق پرجمعیت شهری به صورت محله هایی تقسیم بندی می شوند. این طرح که توسط ستاد بازآفرینی در شهرها وظیفه شناسایی محلات مورد نظر و ایجاد یک مدیریت یکپارچه شهری با همکاری تمام نهادهای یک شهر را دارد.
در این طرح که برای مشارکت جمعی مردم جایگاه ویژه ای در نظر گرفته شده در هر شهر با توجه به فرهنگ و هویت تاریخی و فرهنگی و با ایده های خلاقانه از سوی مردم اجرایی می شود. در واقع تمامی شهرها بر اساس وضعیت شهری خود در این طرح دیده می شوند.
در راس ستاد بازآفرینی شهری، رییس جمهور قرار دارد. طبق تصویب مصوبه ای با توجه به نظر رییس جمهور تمام نهادها و ارگان های شهری می توانند بخشی از اعتبارات خود را برای طرح بازآفرینی شهری اختصاص بدهند.
طرح بازآفرینی قصد دارد تا با اجرایی شدنش در شهرها تحولاتی را ایجاد کند و تمام محلات شهر از زیبایی بیشتر و امکانات افزون تر بهره‌ مند شوند. این طرح باعث احیای فرهنگ هر شهر و به دنبال آن توسعه گردشگری می شود. این طرح باعث ارتقای سطح کیفی سکونت گاه ها در حاشیه شهرها و ارائه خدمات به صورت یکپارچه در شهرها می شود.

برچسب ها: ستاد بازآفرینی شهری, احیا بافت های فرسوده, احیای فرهنگ

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید