logo2-4030

گام های دولت برای طرح بازآفرینی

گام های دولت برای طرح بازآفرینی - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

گام های دولت برای طرح بازآفرینی

طرح دولت برای بازآفرینی

در حالی که به نظر می رسد دولت عزم خود را برای اجرای طرح نوسازی و بازآفرینی شهری جزم کرده، مشاهدات نشان می دهد تحرکات قابل توجهی در حوزه ساخت و ساز در مناطق بافت فرسوده ایجاد نشده است. دولت در حرکت جدید خود و با هدف افزایش انگیزه مالکان و سرمایه گذاران در بافت های فرسوده اقدام به افزایش مدت زمان بازپرداخت تسهیلات مسکن و کاهش نرخ سود تسهیلات کرده است. در شرایط جدید بازپرداخت تسهیلات از 12 سال به 15 سال افزایش یافته و نرخ سود از 8 درصد به 6 درصد کاهش داشته است.
با شرایط جدید برای دریافت یک وام 80 میلیونی در مناطق فرسوده مبلغ هر قسط 675 هزار تومان محاسبه شده که نسبت به اقساط قبلی 200 هزار تومان کمتر شده است. اما مشکل دیگری که بر سر راه رونق در بازار مسکن قرار گرفته افزایش 29.5 درصدی قیمت مسکن هست. هم اکنون هر یک از زوجین با دریافت وام 80 میلیونی می توانند 160 میلیون تسهیلات دریافت کنند اما این مبلغ در شرایط کنونی نمی تواند حداقل نیمی از هزینه مسکن را پوشش دهد. بنابراین وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد افزایش مبلغ تسهیلات تا 200 میلیون تومان را مطرح کرده که بعید به نظر می رسد مورد موافقت شورای پول و اعتبار قرار گیرد.
شرایط و تسهیلات اعطایی نشان می دهد که دولت حساب ویژه ای روی افزایش معاملات و ساخت و ساز مسکن به خصوص در مناطق بافت فرسوده باز کرده است. از آنجاییکه تجربه نشان می دهد ورود مستقیم دولت در اینگونه طرح ها نتیجه مطلوبی در پی ندارد و همچنین بودجه کافی برای اجرای چنین طرحی در دست دولت نیست، مسئولین درصدد هستند که بخش خصوصی را تا حد امکان درگیر این پروژه سازند.
تا کنون 22 شرکت خصوصی از وارد شدن به پروژه نوسازی در بافت های فرسوده امتناع کرده اند و اغلب علت این امر را عدم توجیه اقتصادی دانسته اند. با وجودی که دولت تسهیلات ارزان قیمت با نرخ سود 6 درصدی را مطرح نموده اما سرمایه گذاران معتقدند با در نظر گرفتن نرخ تورم در طول مدت ساخت و میزان مالیات های در نظر گرفته شده عملا هزینه دریافت تسهیلات برای سازندگان به 40 درصد می رسد و اصلا توجیه اقتصادی ندارد.

برچسب ها: وزیر راه و شهرسازی, ساخت‌ و ساز مسکن, طرح نوسازی و بازآفرینی شهری, مناطق فرسوده, کاهش نرخ سود تسهیلات, نوسازی در بافت های فرسوده, تسهیلات ارزان قیمت

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید