logo2-4030

رشد اجاره بها تا کجا ادامه خواهد داشت

رشد اجاره بها تا کجا ادامه خواهد داشت - 5.0 از 5 تا 2 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

رشد اجار بها تا کجا ادامه خواهد داشت

رشداجاره بها


در سال‌ های ۹۲ تا ۹۶ روند افزایش نرخ اجاره بها بیشتر از قیمت خرید مسکن بوده است. مشاوران املاک علت گرانی و روند رو به رشد اجاره ‌بها را پایین رفتن نرخ سود بانکی از سال گذشته می دانند. در حال حاضر که با افزایش قیمت مسکن روبه رو هستیم، باید دید اجاره ‌بها به چه قیمتی خواهد رسید.
حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که شاخص اصلی تعیین کننده نرخ اجاره ‌بها، قیمت مسکن است. پیشنهاد این فرد فعال در حوزه مسکن برای جلوگیری از افزایش نرخ اجاره بها، ارائه واحدهای مسکونی متوسط و کوچک است.
بر هم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا به دلیل وجود رکود باعث شده تا مالک آن به صورت یکطرفه و بدون در نظر گرفتن شرایط مستأجران نرخ اجاره را مشخص کند. در این میان باید به باور غلط مالکان پرداخت که خیال می‌ کنند با گران شدن نان و برنج و حمل و نقل و... باید اجاره بها را نیز افزایش داد.
باید دانست که نرخ اجاره‌ بها تحت تأثیر بسیاری از سیاست‌ های اقتصادی قرار می گیرد که باید کنترل شود و در این بازار نظارت کافی وجود داشته باشد. در صورت عدم وجود نظارت شفاف در بازار مسکن، ممکن است مشکلات بیشتری در حوزه افزایش نرخ اجاره بها ایجاد شود. نظارت هایی که اگر به خوبی انجام شود، شاهد مشکلات کمتری در بازار مسکن و اجاره خانه خواهیم بود.
به نظر می رسد دولت تلاش های خود را برای بهبود بازار مسکن و به تبع آن بهبود بازار رهن و اجاره بیشتر کرده است. در صورتی که دولت بتواند مشکلات به وجود امده که افسارگسیخته و فلج کننده هستند را مهار کند، بسیاری از مشکلات دیگر موجود در بازار مسکن نیز برطرف خواهد شد.
هر چند مشخص نیست که باید ابتدا بازار مسکن آرامش پیدا کند تا دیگر بازار ها تسکین یابند یا اینکه آرامش نسبی در بازارهای دیگر مثل ارز و طلاست که می تواند باعث تسکین بازار مسکن نیز بشود. در هر حال باید منتظر ماند تا این شرایط بحرانی به وجود آمده در بازارهای مختلف با اقدامات مشترک دولتمردان و مردم برطرف شود.

برچسب ها: بازار مسکن, حسام عقبایی, بازار رهن و اجاره, قیمت خرید مسکن, افزایش نرخ اجاره بها, اتحادیه مشاوران املاک

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید