logo2-4030

کنترل بیشتر نرخ اجاره بها در دستور کار قرار می گیرد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کنترل بیشتر نرخ اجاره بها در دستور کار قرار می گیرد

کنترل نرخ اجاره بها


با توجه به فرا رسیدن فصل نقل و انتقالات در بازار مسکن، شاهد افزایش نرخ اجاره ‌بها هستیم. بسیاری از مستاجران از گرانی های نرخ اجاره و بالارفتن آن نسبت به سال گذشته گلایه مند هستند. وزیر راه و شهرسازی با تنظیم نامه ای با چهار بخش از معاون اول رئیس جمهور خواست تا با افزودن یک لایحه جدید در قوانین موجر و مستاجر، از افزایش بی ‌رویه نرخ اجاره ‌بها جلوگیری کند.
در این نامه وزیر راه و شهرسازی خواستار مداخله دولت در حوزه بازار مسکن شد و با تنظیم یک ماده و تبصره خواستار تصویب فوری در هیات وزیران و سپس تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی شد. ماده واحده از این قرار است که بعد از تصویب آن تمام قراردادهای رسمی و عادی اجاره مسکن، پس از گذشت زمان یکساله و تنظیم قرارداد جدید باید طبق قوانین زیر صورت گیرد.
• تبصره ۱ : در هنگام تمدید قرارداد مبلغ اجاره فقط ۱۰ درصد نسبت به قرارداد سال گذشته افزایش داشته باشد. اگر مستاجر حاضر به امضای قرارداد با افزایش مبلغ جدید شد، می بایست ملک را تخلیه کند. اگر مشکلی هم در این خصوص به وجود آید شورای حل اختلاف مرجع قانونی رسیدگی باشد.
• تبصره ۲: ممکن است قراردادی بیشتر از یک سال بین موجر و مستاجر تنظیم شود و زمان اجاره قراردادی معتبر است.
• تبصره 3: در این لایحه ملاک مسکونی بودن واحد کاربری آن باشد.
• تبصره ۴: هر گونه توافقی بین افراد که بر خلاف این قانون صورت پذیرد قانونی نخواهد بود.
امید است تا با مساعدت دولت به هیئت وزیران این نامه وزیر راه و شهرسازی به سرعت بررسی شود و تصمیمات نهایی در این رابطه و تغییر مفاد آن صورت بپذیرد تا تقدیم مجلس شود. مستاجران می ‌توانند امید داشته باشند تا با تصویب این لایحه شرایط بهتری را شاهد باشند. البته همانطور که مشخص است، اجرای صحیح این قانون و بستن راه های دور زدن قانون توسط صاحبان ملک و املاک، مهمتر از یک نامه حتی در سطح وزیر راه و شهرسازی است. هرچند به نظر می رسد عزم دولت برای مبارزه با چنین افزایش قیمت هایی جدی و قاطع خواهد بود.

برچسب ها: بازار مسکن, وزیر راه و شهرسازی, مجلس شورای اسلامی, افزایش نرخ اجاره بها, موجر و مستاجر

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید