logo2-4030

خطر بازگشت رکود بازار مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خطر بازگشت رکود بازار مسکن

بازگشت رکود بازار مسکن


افزایش قیمت ها در بازارهای مختلف از جمله طلا، ارز و خودرو باعث شده تا عموم مردم بازار مسکن را نیز با اینگونه بازارها مقایسه کنند. موضوعی که از نظر حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، مقایسه ای ناصحیح و غلط است. به گفته عقبایی افزایش قیمت مسکن باید در حد معقول صورت پذیرد و نمی توان تنها با نگاه به رشد قیمت ها در دیگر بازارها انتظار افزایش قیمت مسکن به همان میزان و اندازه را داشت.
از مهم ترین نکاتی که با بالا رفتن نرخ ارز می تواند در بازار مسکن تأثیرگذار باشد، قیمت مصالح ساختمانی است. عقبایی با اشاره به این موضوع خاطر نشان کرد که تنها 20 درصد از قیمت نهایی مسکن متأثر از قیمت مصالح ساختمانی خواهد بود. پس مطرح کردن افزایش قیمت مصالح ساختمانی نمی تواند عامل اصلی افزایش کم سابقه قیمت مسکن در طی ماه های گذشته در سال جاری باشد. در واقع صاحبان واحدهای مسکونی هستند که با توجه به رشد قیمت ها در دیگر بازارهای اقتصادی مدام در حال تغییر قیمت پیشنهادی برای فروش مسکن هستند.
طبق آمارهای منتشر شده در طی دو ماه اول تابستان امسال با توجه به افزایش بی سابقه قیمت مسکن، تعداد معاملات ثبت شده در بازار مسکن کمتر از پیش بینی های صورت گرفته برای دوران بعد از رکود مسکن است. به نظر می رسد اگر افزایش قیمت در بازار مسکن در شش ماه پایانی سال 97 نیز ادامه داشته باشد، بایستی منتظر بازگشت رکود به بازار مسکن بود. هرچند از اواسط سال گذشته نشانه های خروج از رکود در بازار مسکن بروز پیدا کرده بود، اما تلاطم به وجود آمده در رابطه با نرخ ارز و تحریم های بین المللی باعث شدند تا بازار مسکن باز هم از مسیر رو به رونق خود خارج گردد.
عقبایی همچنین اشاره کرد که بازار مسکن کشش لازم برای افزایش قیمت را ندارد. افزایش قیمت مسکن باعث شده تا مردم توان خرید مسکن را نداشته باشند و به تبع آن بازار با مشکل تقاضا رو به رو خواهد شد. قیمت مسکن در سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال 96 شاهد رشد 55 درصدی بوده است. این درحالی است که توان مالی اقشار مختلف جامعه برای خرید مسکن در طی این یک سال دستخوش تغییر چندان محسوسی نشده است.

برچسب ها: بازار مسکن, افزایش قیمت مسکن, افزایش قیمت مصالح ساختمانی, تحریم های بین المللی

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید