logo2-4030

اتمام کار مسکن مهر در سال جاری

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اتمام کار مسکن مهر در سال جاری

تورم رکودی مسکن

 

یکی از اصلی ترین برنامه های دولت در سال جاری و در بخش مسکن، سند دار کردن املاک تصرفی است. همچنین تحویل واحدهای مسکن مهر باقی مانده نیز در دستور کار دولت قرار دارد. سازمان ملی مسکن و زمین یک سوم از 90 هزار واحد مسکن مهر باقی مانده را باید به صاحبانشان تحویل دهد. مدیر این سازمان از شروع عملیات آماده سازی این واحدهای مسکونی در قالب پروژه های مشارکتی خبر داد و نوید داد که در سال 97 پروژه مسکن مهر کار خود را به اتمام برساند.
همچنین مدیر سازمان ملی زمین و مسکن از طرح سامانه جامع املاک به عنوان جدیدترین دستاورد این سازمان خبر داد. این سامانه مزایای فراوانی دارد و با استفاده از آن می توان دست بسیاری از واسطه ها را از معاملات مسکن کوتاه نموده و دسترسی افراد را به املاک موجود راحت تر کرد. وی اجرا کردن طرح کاداستر و نشاندن تمامی اراضی دولتی برای ممانعت از زمین خواری را از برنامه های دیگر این سازمان دانست.
پروژه مسکن مهر در حالی امسال به کار خود پایان می دهد که موافقان و مخالفان زیادی داشت و حاشیه های بسیاری برایش پیش آمد. متاسفانه باید گفت که این پروژه نتوانست انتظار مردم را آنطور که باید براورده کند و مشکلات عدیده ای برای خریداران واحدهای مسکن مهر پیش آمد. نداشتن انشعابات برق و گاز، عدم استحکام کافی، دور بودن از شهرها و نداشتن امکانات مناسب و همچنین عدم تحویل به موقع را می توان از جمله اشکالات پروژه مسکن مهر دانست. این پروژه همچنین در ساختار و روند کلی بخش مسکن بسیار تاثیر گذار بود به طوری که به اعتقاد بخشی از کارشناسان حوزه مسکن، مسکن مهر نقش محسوسی در به رکود رفتن بازار مسکن داشت.
مدیران وزارت راه و شهرسازی این نوید را داده اند که به نحو بهتر و با رضایتمندی بیشتری این پروژه را به پایان برسانند و در طرح های بعدی تمام همت خود را به کار گیرند تا مشکلاتی که در پروژه مسکن مهر پیش آمد تکرار نشود. اگر چه به نظر می رسد پروژه احیای بافت های فرسوده از مسکن مهر بهتر باشد اما این طرح نیز با چالش های اساسی روبرو است و باید مسئولین راهکارهای مناسبی برای حل این چالش ها پیدا کنند و گرنه شکست این طرح نیز دور از ذهن نخواهد بود.

برچسب ها: بازار مسکن, افزایش قیمت مسکن, مسکن مهر, بانک مرکزی, پروژه مسکن مهر, کاهش نرخ سود بانکی, بازار ارز, بالارفتن نرخ ارز

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید