logo2-4030

تورم رکودی در سال جاری گریبان گیر بخش مسکن می شود؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تورم رکودی در سال جاری گریبان گیر بخش مسکن می شود؟

تورم رکودی و تاثیر بر بخش مسکن


علی رقم پیش بینی هایی که در ابتدای سال 96 در خصوص بازار مسکن انجام می شد و امیدواری هایی که با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و افزایش نسبی قدرت خرید افراد، در دل اهالی بازار شکل گرفت، سال 96 در حالی به پایان رسید که قیمت مسکن رشد غیر قابل پیش بینی را پشت سر گذاشت و آپارتمان های کوچک متراژ بیش ترین آمار معاملات در بازار مسکن را به خود اختصاص داده اند.
بر اساس گزارشات جدید بانک مرکزی قیمت مسکن در اسفند ماه 26.1 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. این آمار در حالی عنوان شده که بسیاری از کارشناسان افزایش نرخ مسکن به اندازه ای بیش از نرخ تورم را خطرناک ارزیابی می کردند و معتقد بودند که رشد بیش از نرخ تورم قیمت می تواند بازار مسکن را به رکود بازگرداند. یکی از دلایل عمده افزایش قیمت در بازار مسکن را می توان افزایش نرخ ارز عنوان کرد. با بالارفتن نرخ ارز، افزایش قیمت مسکن اجتناب ناپذیر خواهد بود. جهش ناگهانی در بازارهای موازی همواره بر بازار مسکن موثر بوده است. بر اساس تجارب سال های گذشته، نوساناتی که در بازار ارز شکل می گیرد یک تاثیر کوتاه مدت و موقت بر بازار مسکن می گذارد اما اثر اصلی افزایش نرخ ارز بر بازار مسکن با چند ماه تاخیر ظاهر می شود.
گزارشات بانک مرکزی در سال 96 همچنین نشان می دهد که در سال 96 بیشترین آمار خرید و فروش در بازار مسکن را آپارتمان هایی با ارزش 100 تا 200 میلیون ثبت کرده اند. البته گزارشات قبلی این رقم را بین 150 تا 200 میلیون عنوان می کرد اما آمار جدید دقت بالاتری دارد. بر طبق این آمار، آپارتمان های 60 تا 70 متر با 14 درصد، بیشترین آمار فروش را در سال گذشته داشته اند. پس از آن آپارتمان های 50 تا 60 متر و آپارتمان های 70 تا 80 متر به ترتیب 12.4 و 12 درصد کل معاملات انجام گرفته را تشکیل داده اند.
کارشناسان بخش مسکن معتقدند که نوسانات نرخ ارز به پایان نرسیده و همچنان فاصله زیادی میان نرخ ارز واقعی و نرخ فعلی وجود دارد. بنابراین فروشندگان در بازار مسکن منتظرند تا وضعیت نرخ ارز به ثبات برسد و سپس نرخ های جدید قیمت مسکن اعلام گردد. در وضعیت کنونی میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی 5.76 میلیون تومان است.

برچسب ها: مسکن, قیمت مسکن , بازار مسکن, بانک مرکزی, کاهش نرخ سود بانکی, نرخ تورم, تورم, بالارفتن نرخ ارز, خرید و فروش در بازار مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید