logo2-4030

تاثیر زلزله های اخیر بر بازار مسکن تهران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تاثیر زلزله های اخیر بر بازار مسکن تهران

تاثیر زلزله بر بازار مسکن تهران

واکنش بازار مسکن به شوک ناشی از زلزله های اخیر پایتخت نه تنها منفی نبوده است، بلکه رشد زمستانی معاملات مسکن، تأییدی بر عدم تأثیرپذیری این بازار از تکان های اخیر زمین است. پیگیری های انجام شده از دو کانال تحقیقات میدانی از مشاوران املاک و آمار معاملات ملک در دهه ی ابتدایی دی ماه نشان داده است که بازار مسکن نسبت به اثرات زلزله مقاوم بوده و روند صعودی خود را ادامه می دهد.
زلزله های زنجیره ای در ایران با زلزله ی کرمانشاه شروع شد و پس از لرزیدن چندین شهر، پایتخت هم تکان خورد. تصاویر منتشر شده از آسیب های دردناک ناشی از تخریب خانه ها در کرمانشاه، موجی از نگرانی ها را در رفتار و گفتار شهروندان ایجاد کرده بود. این حوادث در حالی روی داد که آمارها نشان از رونق معاملات مسکن در آذرماه داشتند. بنابراین بررسی واکنش مردم به خرید و فروش مسکن در همان برهه ی زمانی در دستور کار قرار گرفت. تحقیقات میدانی و آمارهای منتشر شده از بازار مسکن نشان داد که زلزله های فعلی نتوانسته بر روند صعودی معاملات ملک اثر منفی بگذارد و صرفاً در برخی از مناطق فرسوده تهران اثر داشته است.
بررسی نتایج نشان می دهد که مسئله ی ایمنی ساختمان در معیارهای اساسی افراد برای خرید خانه جای ندارد و همچنان پارامترهای سنتی مورد توجه متقاضیان مسکن هستند. در حال حاضر مهم ترین پارامتر برای متقاضیان در بازار ملک، قیمت مسکن است. پس از این مسئله عواملی همچون موقعیت مکانی، متراژ و سن بنا برای خریداران تعیین کننده هستند. بنابراین زلزله های کنونی نتوانسته دغدغه ی ایمنی و مقاومت ساختمان را در بین متقاضیان در بازار مسکن به وجود آورد.
برخی از مشاوران املاک معتقدند که وضعیت کنونی بازار مسکن به گونه ایست که می تواند به اندازه ی معاملات آذرماه پرحرارت بوده و رشد محسوسی را در پی داشته باشد. بنابر گفته ی این افراد، متقاضیان مسکن لوکس در مناطق 1 و 3 تنها مراجعانی بوده اند که علاوه بر پارامترهای مرسوم، نسبت به مقاومت ساختمان حساس شده اند. اما در برابر پرسش های این خریداران، هیچ مدرک قانع کننده ای وجود ندارد که بتواند استحکام بنا را به اثبات قطعی برساند.
در بررسی چرایی عدم تأثیرپذیری بازار مسکن از زلزله های اخیر پایتخت، می توان دو مورد را عنوان کرد. نخست اینکه وزنه ی رشد معاملات مسکن در آذرماه از وزنه ی نگرانی های ایجاد شده در اثر زلزله بیشتر بوده و تکان های زمین نتوانسته لااقل در دهه ی اول دی ماه، توقفی در روند معاملات مسکن ایجاد کند. مورد دوم مسئله ی افزایش قیمت مسکن در آذرماه است که باعث شده افراد با اطمینان بیشتری تصمیم به خرید بگیرند تا تحت تأثیر بازار شب عید مسکن، ناچار به پرداخت قیمت های بالاتر نباشند.

برچسب ها: قیمت مسکن , خرید و فروش مسکن, مشاور املاک, زلزله, ایمنی ساختمان, خرید خانه

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید