logo2-4030

بازار ارز علت اصلی توقف در رشد معاملات

بازار ارز علت اصلی توقف در رشد معاملات - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بازار ارز علت اصلی توقف در رشد معاملات

بازار ارز علت اصلی توقف در رشد معاملات

درحالی که گزارش های منتشر شده از افت معاملات مسکن در بهمن ماه خبر می دهد، برخی از کارشناسان این اتفاق را متاثی از فروکش کردن هیجانات در بازار ارز می دانند. بازار داغ معاملات مسکن در دی ماه باعث شد قیمت ها نیز به طور ناگهانی افزایش یابد و این مسئله تا حدودی متقاضیان مسکن را به عقب راند اما به نظر می رسد به ثبات رسیدن نرخ ارز نیز در بروز این اتفاق بی تاثیر نباشد.
به گفته اهالی بازار مسکن در سال های گذشته در این زمان بازار از رونق بهتری نسبت به امسال برخوردار بوده است. برخی در توجیه این رویداد، بُلد شدن بازار خرید و فروش ارز را علت اصلی کسادی در بازار مسکن می دانند. اگرچه این مسئله در کوتاه مدت می تواند درست باشد اما در بلند مدت به نظر می رسد معاملات مسکن به مسیر رشدی که در پیش گرفته ادامه خواهد داد و در سال آتی شاهد روند رو به رشد بهتری در بخش معاملات مسکن خواهیم بود.
ارزیابی کارشناسان نسبت به کاهش 10 درصدی معاملات مسکن در بهمن ماه نسبت به ماه قبل، نشان می دهد که وجود هیجانات در بازارهای موازی نظیر بازار ارز موجب شده تمرکز سرمایه گذاران برای مدت کوتاهی متوجه این بازارها گردد اما این مسئله برای مدت طولانی برقرار نخواهد بود و سرمایه های خارج شده با قدرت بیشتری به سمت بازار مسکن بازخواهد گشت.
کارشناسان در خصوص افزایش قیمت ها و تاثیر آن بر معاملات مسکن اظهار می کنند که بخش مسکن در شرایط فعلی کشش افزایش قیمت را ندارد و شرایط تعادلی عرضه و تقاضا باعث خواهد شد که در بلند مدت رشدی بیش از نرخ تورم در بخش مسکن نداشته باشیم. اگرچه افزایش قیمت ارز باعث می شود که قیمت مصالح ساختمانی و در نتیجه قیمت مسکن افزایش یابد، اما پیش بینی می شود این افزایش قیمت به صورت چشمگیر نباشد؛ در غیر اینصورت عقب‌گرد بخش تقاضا، بازار مسکن را بار دیگر به رکود خواهد کشاند.
تجربه سالیان گذشته نشان می دهد که رونق یا رکود معاملات مسکن تاثیرگرفته از عوامل خارجی چون قیمت و درآمدهای نفتی و همچنین قیمت ارز بوده و رشد در این قسمت ها به رونق معاملات مسکن منجر خواهد شد. بنابراین انتظار می رود بخش مسکن مسیر رونق خود را ماههای آتی ادامه دهد.

برچسب ها: قیمت مسکن , بازار مسکن, معاملات مسکن, بازار ارز, رونق معاملات مسکن, نرخ تورم, خرید و فروش ارز

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید