logo2-4030

شکست بازار مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شکست بازار مسکن

شکست بازار مسکن

افت شدید معاملات مسکن در فروردین ماه نسبت به اسفند ماه سال گذشته با واکنش جدی از سوی کارشناسان مسکن مواجه نشد چرا که با توجه به سوابق گذشته انتظار می رود که افراد در اسفند ماه تصمیم خود را برای خرید خانه عملی سازند و در خانه جدید به استقبال سال نو بروند. بنابراین هر ساله در فروردین ماه بازار خرید و فروش مسکن از تب و تاب می افتد. با اینحال عدم تحرک بازار مسکن در اردیبهشت نیز ادامه پیدا کرد و تحلیل های زیادی پیرامون این مساله انجام گرفت.
بسیاری از کارشناسان افزایش حباب گونه قیمت مسکن در اردیبهشت ماه را علت اصلی رکود بازار مسکن می دانند. در شرایط کنونی با وجودی که متقاضی در بازار مسکن وجود دارد اما معامله خرید چندانی را شاهد نیستیم. یک کارشناس مسکن در این باره اذعان کرد که افزایش نرخ ارز در اسفند ماه باعث افزایش قیمت مسکن تا 30 درصد در همان دوره شد و بازار مسکن کشش افزایش قیمت در ماه جاری را ندارد. افزایش قیمت در اردیبهشت ماه کاملا غیر طبیعی است چرا که هیچ گاه شاهد رشد قیمت مسکن در این ماه نبوده ایم و این مساله منجر به سردرگمی اهالی بازار مسکن شده است.
بی ثباتی بازار مسکن در ماه اخیر باعث شده ثبات قیمت از بین برود و قیمت های متعددی برای یک واحد مشابه پیشنهاد شود. همچنین فروشندگان در بازار حباب گونه به امید افزایش بیشتر قیمت ها از فروش مسکن خود منصرف شده اند. به نظر می رسد این بی ثباتی در بخش مسکن تا اواخر خرداد ماه و یا تیر ماه همچنان ادامه داشته باشد.
از آنجاییکه مسکن یک کالای سرمایه ای است، انتظار افزایش قیمت این کالا در ماههای مختلف وجود ندارد. به نظر برخی کارشناسان افزایش قیمت مسکن در اسفند ماه متاثر از نوسانات نرخ ارز به نوعی در بین متقاضیان پذیرفته شده است اما نمی توان افزایش قیمت در اردیبهشت ماه را قبول کرد و بی شک افزایش قیمت ها متقاضیان را به عقب خواهد راند. اگر چه نمی توان انتظار کاهش شدید قیمت مسکن در ماههای آتی را داشت اما به هر حال حباب قیمت مسکن باید از میان برود و تعادل نسبی به بازار مسکن بازگردد. در غیر اینصورت شاهد شکست بازار مسکن در ماه های آتی خواهیم بود.

برچسب ها: بازار مسکن, خرید و فروش مسکن, معاملات مسکن, رشد قیمت مسکن, افزایش نرخ ارز, کاهش شدید قیمت مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید