logo2-4030

نیاز به 9 میلیون واحد مسکونی جدید

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نیاز به 9 میلیون واحد مسکونی جدید

نیازبه واحدمسکونی

با توجه به روند رو به رشد جمعیت و برآورد متخصصین حوزه مسکن، در 10 سال آینده می بایست 9 میلیون واحد مسکونی ساخته شود تا بتوان به نیاز متقاضیان پاسخ مناسب داد. 5 میلیون از این مقدار باید به واحدهای مسکونی جدید اختصاص داده شده و بر روی حدود 4 میلیون واحد مسکونی باید بهسازی صورت گیرد. در حال حاضر 24 میلیون خانوار در کشور زندگی می کنند که بر اساس شاخص های آماری این میزان در ده سال آینده به 29 میلیون خانوار افزایش خواهد یافت.
در صورتی که چاره جویی مناسب صورت نگیرد، کمبود واحدهای مسکونی تا سال 1405به یک میلیون و سیصد و هفتاد هزار واحد خواهد رسید. در این میان وجود حدود 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه مشکل دیگری است که پیش بینی می شود تعداد آنها در 10 سال آینده به نصف برسد. بنابراین تولید واحدهای مسکونی جدید و متناسب با نیاز بخش تقاضا به امری مهم و ضروی بدل گشته است.
یکی از عوامل تاثیر گذار در رونق بخش تولید، پایین آوردن توقعات بخش عرضه است. سرمایه گذاران فعلی در بخش مسکن انتظار دارند که 100 تا 150 درصد از سرمایه گذاریشان سود کسب کنند، این در حالی است که میزان سود سرمایه گذاران مسکن باید حدود 30 درصد باشد. در وضعیت کنونی و با وارد شدن بخش مسکن به دوران پیش رونق، برخی سازندگان قیمت واحدهای مسکونی خود را 20 تا 40 درصد افزایش داده اند. افزایش نامتعارف قیمت مسکن در حالی اتفاق افتاده که کارشناسان معتقدند بازار کشش لازم برای این کار را ندارد و قیمت ها به جای سابق خود بازخواهد گشت.
افزایش نامتعارف قیمت، پویایی ایجاد شده در بخش مسکن را از بین خواهد برد و لذا سرمایه گذاران انگیزه ای برای ساخت و ساز واحدهای مسکونی جدید نخواهند داشت. بنابراین افزایش قیمت مسکن در سال آتی نباید بیش از نرخ تورم باشد تا رونق بازار مسکن پایدار بماند و همچنین از تعداد واحدهای مسکونی خالی کم شود.
حمایت از بخش تقاضا و افزایش قدرت خرید خریداران یکی دیگر از عوامل مهم در رونق یافتن بازار مسکن است. همچنین واحدهای مسکونی جدید باید متناسب با نیاز و بودجه متقاضیان ساخته شود. عدم توجه به این نکته در سال های گذشته منجر به عدم تعادل کنونی و تعداد بسیار زیاد واحدهای مسکونی خالی گشته و زیان بالایی را متوجه سرمایه گذار و کل بازار کرده است.

برچسب ها: افزایش قیمت مسکن, واحد مسکونی, رشد جمعیت, رونق بخش تولید, رونق یافتن بازار مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید