logo2-4030

با خانه های روی گسل ها چه کنیم؟!

با خانه های روی گسل ها چه کنیم؟! - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

با خانه های روی گسل ها چه کنیم؟!

با خانه های روی گسل ها چه کنیم؟!

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران اخیرا پهنه های گسل تهران و محدوده های آن را تعیین کرد و به شهرداری تحویل داد؛ تا از این پس سیاست گذاری های توسعه شهری خود را متناسب با این نقشه ها انجام دهند. بر پایه این سیاست ها، بلندمرتبه سازی در نزدیکی گسل ها ممنوع شد و قرار شد زیرساخت های مهم شهری به منطقه ای دور از حریم گسل ها منتقل شوند. شورای عالی شهرسازی همچنین اظهار امیدواری کرد که تا پایان برنامه ششم توسعه، نقشه محدوده های گسل مربوط به دیگر کلان شهرها را آماده کرده و در اختیار شهرداری ها قرار دهند.
واکنش کشورهای مختلف به این گونه نقشه ها و چگونگی مواجهه با گسل های فعال، می تواند تجارب سودمندی به مسئولین شهرداری کشورمان بیاموزد. قوانین مربوط به توسعه شهری در حریم گسل ها در آمریکا تحت عنوان قانونی به نام AP پس از زلزله 1971 تصویب رسید. این قانون 3 بند اصلی دارد. 1- آژانس تحقیقات زمین شناسی کالیفرنیا موظف به تدوین نقشه های کامل و دقیقی از گسل های فعال در این شهر شد. 2- به مالکان ساختمان های مسکونی و مستغلات نوع ملکشان به لحاظ زلزله خیز بودن یا نبودن اطلاع رسانی شود. 3- ساخت و ساز جدید در مناطق زلزله خیز غیر مجاز است و تنها در صورت تایید موسسات زمین شناختی مبنی بر عدم احتمال آسیب، می توان به ساخت و ساز جدید پرداخت.
بر اساس این قانون همچنین ساختمان های قدیمی در صورتی می توانند باقی بمانند که تا 50 درصد مقاوم سازی و بازسازی شوند. این نقشه ها همچنین برای ساخت انواع مراکز عمومی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان نمونه کشف یک خطر زلزله ای با توجه به این نقشه ها منجر به لغو پروژه ساخت یک مدرسه بزرگ در لس آنجلس شد.
با توجه به اینکه کشور ما روی کمربند زلزله قرار دارد و به طور میانگین هر سال یک زلزله بزرگ با قدرت 6 ریشتر در یکی از شهرهای کشور رخ می دهد، نمی توان از مسائل ایمنی مربوط به ساختار شهری به سادگی عبور کرد. بهتر است از کشورهای توسعه یافته برای پیشبرد ایمنی ساختمان های مسکونی خود الگو بگیریم.

برچسب ها: گسل تهران, شورای عالی شهرسازی و معماری ایران, کلان شهرها, گسل های فعال

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید