logo2-4030

تاریخچه منطقه 22

تاریخچه منطقه 22 - 5.0 از 5 تا 3 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
تاریخچه و سابقه پیدایش منطقه 22 شهرداری تهران


رشد روز افزون جمعیت و تحولات گسترده و دامنه دار اقتصادی و ... بازتابی گسترده در تحولات كالبدی شهر تهران ایجاد نموده است، كه یكی از پیامدهای آن نحوه شكل گیری منطقه 22 شهرداری تهران است كه بدون تردید بزرگترین و وسیعترین توسعه شهری متصل به تهران می باشد. این منطقه با مساحت 10000 هكتار، با هدف رفع كمبودهای خدماتی حوزه غرب تهران و نیز جابجایی بخشی از جمعیت ساكن در بافت های فرسوده تهران مركزی و نیز اسكان بخشی از جمعیت شهر تهران ایجاد شد.

 منطقه 22 شهرداری واقع در شمالغرب تهران در30 سال گذشته تحت پوشش فعالیتهای عمرانی ویژه ای از جهت طرح ریزی و اجرا بوده است و از دهه 1340 عمران این منطقه مورد توجه دست اندركاران و سازندگان شهر تهران قرار داشته است مالكین اولیه این اراضی خانواده فرمانفرمایان وفیروزگر بوده اند.

 پس از تصویب طرح جامع شهر تهران این منطقه بنام یك شهر جدید تعریف و حوزه آن در دهه 1350 بنام شهر جدید كن به وسیله مهندسین مشاور فرمانفرمایان و همكاران طراحی شده است.

تاریخچه چیتگر

 در طول سالهای 49 تا 58 حدود 20 درصد از اراضی این منطقه تفكیك شد و مالكین جزئی پیدا كرد و بقیه اراضی به قطعات بزرگ (1000 مترمربع به بالا) تقسیم شد . پس از پیروزی انقلاب اسلامی اراضی فرمانفرمایان و فیروزگر ملی اعلام شد و تعدادی از آنها به سازمان زمین شهری واگذار گردید و حدود 500 هكتار از این زمینها توسط ایت ا… ملاعلی كنی كه از زمان قاجار مالك این زمین ها بودند بصورت موقوفه درآمد.

 در طول جنگ تحمیلی ایران و عراق بعلت در درسترس بودن اراضی این منطقه 250 % از اراضی توسط نیروهای مسلح جهت ساخت و ساز پادگانهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت و در قسمتی از این اراضی نیز تعاونیهای مسكن شروع به شهرك سازی كردند پس از مواجه شدن مسئولین با مشكلات شهر تهران و دستیابی به این نتیجه كه می توان این منطقه از شهر را به منطقه ای مطابق با الگوهای شهر نشینی تبدیل نمود و با توجه به امكان گسترش شهر تهران در منطقه 22 كه در طرح جامع تهران نیز پیش بینی شده بود شهرداری تهران بر آن شد تا اراضی شمال غرب تهران را به محدوده خدماتی شهر تهران الحاق نماید و بر این اساس تهیه طرح تفصیلی منطقه 22 بنا به توصیه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال 1370 با هدف احیای مفاهیم از دست رفته شهرسازی چون هویت، خوانا بودن محیط جهت یابی و مكان یابی فضاهای مناسب شهری در دستور كار مهندسین مشاور باوند قرار گرفت. در سال 1373 مطالعات تهیه شده توسط مشاور باوند با عنوان طرح تفصیلی منطقه 22 تصویب شد. پس از تصویب طرح تفصیلی، زمینه اجرای آن با مسائل مختلفی همراه گردید كه بنا به ضرورتهای موجود مجدداً توسط مهندسین مشاور باوند و آرمان شهر بازنگری و طرح تفصیلی جدید در سال 1378، به تصویب كمیسیون ماده 5 رسید و سرانجام پس از سالها تلاش و مطالعات، طرح تفصیلی منطقه 22 تهران در تاریخ8/6/79توسط كمیسیون ماده 5 ابلاغ و شهرداری منطقه 22 فعالیت رسمی خود را آغاز نمود.

 از 6200 هكتار اراضی منطقه 12650 هكتار پارك و فضای سبز، 62 هكتار فضای آموزشی،168 هكتار آموزش عالی،238 هكتار خدماتی، 327 هكتار فضای ورزشی، 355 هكتار دریاچه و1162 هكتار مسكونی می باشد. تراكم مسكونی به سه ناحیه تراكم كم (100واحد در هكتار)، تراكم متوسط (135واحد در هكتار) و تراكم زیاد(200واحد در هكتار) تقسیم شده است.

 منطقه 22 در سطح تهران و فرا شهری قابلیت دسترسی بی نظیری دارد. دسترسی های مهم منطقه، آزاد راه تهران-كرج و بزرگراه تهران-شمال می باشد كه آزاد راه در حال احداث تهران-شمال به عنوان شریان اصلی شمال به جنوب كشور، مسیر اصلی رفت و آمد است.

 منطقه 22 آخرین امید شهر تهران برای ایجاد الگوی مناسب و بهینه زندگی شهری است. این منطقه كه بنابر ضوابط طرح جامع جزو گسترش پیوسته شهر است هم اكنون به جز شهركهای پراكنده و تأسیسات و ساختمانهای ورزشگاه آزادی و جنگل چیتگر خالی از ساخت و ساز شهری است.

در حال حاضر جمعیت منطقه طبق سرشماری سال1385 نفوس و مسکن 138970 نفر می باشد

 طرح توسعه منطقه 22 با ابلاغ طرح جامع تهران (مصوب1370)به شهرداری تهران رسمیت كامل یافته است و بر اساس سیاستگذاری شورای نظارت بر گسترش شهر تهران و كلیات طرح جامع (حفظ و ساماندهی) منطقه 22 باید تمامی كمبودهای خدماتی در مقیاس حوزه غرب تهران را در خود جای دهد.

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید