logo2-4030

مجموعه ورزشی فرهنگی آزادی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مجموعه ورزشی آزادی

تاریخچه مجموعه

مجموعه ورزشی آزادی به منظور برگزاری هفتمین دوره بازیهای آسیائی تهران در سال 1353 و در استانداردهای بین المللی و با مساحت 460 هكتار در غرب تهران احداث گردید .

این مجتمع بزرگ ورزشی علاوه بر قابلیت اجرای اكثر رشته های ورزشی ، محلی مناسب برای برگزاری جشن ها و گردهمائی و مراسمهای مختلف و همچنین تشكیل اردوهای ورزشی میباشد .

 مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی

 

مشخصات كلی مجموعه به قرار زیر است :

- سطح زیربنایی ساختمان 400000 مترمربع

- 145 هكتار جنگل

- 45 هكتار چمن تزئینی

- 7 هكتار زمین چمن

این مجموعه شامل مکان های زیر میباشد :

- استادیوم یكصد هزارنفری فوتبال

- استادیوم دوچرخه سواری

- پیست های اتومبیلرانی ، موتورسواری و کارتینگ

- زمینهای تمرینی فوتبال شماره ۲ برای آقایان و شماره ۳ برای بانوان

- زمین شماره 4 برای بیسبال و كری كت

- كمپ تیمهای ملی فوتبال و فوتسال

- زمینهای تنیس

- استخرقهرمانی و آموزشی

- زمینهای تمرین تیر وكمان برای اعضای تیم ملی جانبازان به صورت جداگانه

- سالن دوازده هزارنفری

- سالن كشتی (خانه كشتی )

- سالن والیبال

- سالن بسكتبال

- سالن وزنه برداری

- سالن بانوان

- دریاچه برای قایقرانی و اسكی روی آب

- رستوران

- خوابگاه شماره های 1و2

- مانژ سواركاری

- ایستگاه آتش نشانی

- ساختمان اداری

- هتل المپیك

- استخر آب درمانی و سونا

- سالن بدنسازی

- جاده تندرستی ( دور دریاچه)

یکی از مهمترین قسمت های این مجموعه ، استادیوم یکصد هزار نفری مجموعه آزادی می باشد

 

 

گنجایش این استادیوم 90000 نفر می باشد كه 35000 نفر در طبقه پایین و ۵۵۰۰۰ نفردرطبقه فوقانی و بطور فشرده 100000 نفر را در خود جای میدهد. ومساحت آن 141000 متر مربع می باشد . طرح استادیوم براساس دید كامل برای همه تماشاچیان در نظر گرفته شده است بطوریكه حداكثر دید تماشاچی از مركز زمین در شمال وجنوب 136 متر و در شرق وغرب 126 متر است . زمین بازی استادیوم از چمن طبیعی واطراف چمن یك پیست دوومیدانی در هشت ردیف از جنس تارتان قرار دارد ودر قسمت غربی استادیوم و ضلع جنوب جایگاه ویژه ، جایگاه گزارشگران صدا و سیما و در جنب راست این محل جایگاه خبرنگاران با ظرفیت ۸۵ نفر احداث شده است .

قسمت شمال استادیوم و در انتهای رامپها تابلوی اسکوربورد رنگی ببا بیش از 104 متر مربع که یکی از بزرگترین صفحه های نمایش جهان است قراردارد . در قسمت غرب در بالاترین سطح استادیوم دستگاههای كنترل مربوط به صفحه اعلان نتایج و اتاق صوت قرار گرفته است .

مطابق نرمه های بین المللی زمان تخلیه استادیوم ها نسبت به كوچكی و بزرگی آنها بین 8 الی 15 دقیقه تعیین می شود . با وجود بزرگی استادیوم یكصد هزارنفری پس از بررسی عواملی كه در زمان تخلیه تاثیر دارند زمان تخلیه 11 دقیقه محاسبه شده است . تونلها وراهروهای استادیوم طوری پیش بینی شده كه وسایل نقلیه از قبیل آتش نشانی ، نظافت و همچنین كانتینرها ی مخصوص تلویزیون می توانند در مواقع لزوم تا نزدیك جایگاه بیایند . در بالای رامپها در 4 جهت شمال غربی ، شمال شرقی ، جنوب غربی ، جنوب شرقی ، 4 برج بزرگ نور قرارگرفته. چراغهایی كه به این منظور به كاربرده شده اند مخلوطی از چراغهای گازی و مری كوری و تانگستن هالوژن می باشد . سطح نور درزمین بازی حدود 1650 لوكس می باشد كه ضریب اختلاف شدت نور در نقاط مختلف 15/101 لوكس می باشد . سیستم پخش صوت در استادیوم به طور غیر مركزی می باشد یعنی برای جایگاههای مختلف تماشاچیان بلندگوهای متعددی در سطوح مختلف قرار گرفته است .

در بازسازی استادیوم یكصد هزارنفری كه از تاریخ خردادماه سال 81 لغایت خرداد ماه سال 82 بطول انجامید سكوهای طبقه اول بطور كامل ایزولاسیون گردید و رختكنهای موجود بازسازی شد.

همچنین در سكوهای طبقه اول 35 هزار صندلی پلاستیكی به رنگهای زرد ، پرتقالی ، زرشكی و سرمه ای نصب گردیده است .

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید