logo2-4030

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر - 5.0 از 5 تا 2 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پارك چیتگر با مساحت تقریبی 950 هكتار از دیرباز مركز جذب جمعیت جهت گذراندن اوقات فراغت ساكنان شهرتهران بوده است اما به دلایل مختلف از جمله عدم استقرار كاربری های تفریحی مناسب و امنیت استفاده، بهره برداری دائمی از آنها میسر نبوده است. این پارك از حیث جغرافیایی تقریباً در حد وسط فاصله تهران و كرج و مجموعه شهرك‌های اقماری پیرامون قرار گرفته است. این پارك از جنوب به اتوبان و خط متروی تهران ـ كرج، از شمال به اتوبان در حال احداث رسالت و از غرب به پیكان شهر و باغ گیاه شناسی محدود می گردد. پیش بینی دریاچه مركزی منطقه 22 با حوزه كلی به مساحت 355 هكتار (حوزه آبگیر دریاچه كمتر از 100 هكتار می باشد) و گنجایش 35 میلیون متر مكعب آب در طرح ساماندهی شهر تهران در كنار مجموعه پارك جنگلی چیتگر، می تواند در آینده بزرگترین مجموعه تفرجگاهی درون شهری تهران را ایجاد نماید .

نقشه پارک جنگلی چیتگر

برای مشاهده نقشه بزگتر بر روی تصویر زیر کلیک کنید

پارک جنگی چیتگر

 شناخت كلی محیط طبیعی چیتگر 

در مجموع منطقه ای كه پارك چیتگر در آن واقع گردیده است، بسته به نقاط مختلف آن، دارای عوارض و پستی و بلندیهای بسیاری می باشد و به همین نسبت نوسانات شیب آن زیاد است و از صفر شروع و تا هشتاد درصد نیز مي‌رسد. امتداد اصلی پارك در جهت شرقی ـ غربی قرار گرفته و پستی و بلندیهای عمده را تپه ماهور تشكیل می دهد.
با توجه به عبور مسیل چیتگر از وسط پارك ، این محدوده به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است . محدوده شرقی به مساحت تقریبی 253 هكتار است، محدوده غربی مساحتی معادل 658 هكتار را به خود اختصاص داده است . حداقل ارتفاع پارك چیتگر از سطح دریا 1225 متر و حداكثر آن 1313 متر بوده و متوسط آن 1269 متر می باشد ( اختلاف ارتفاع پارك بین پست ترین و مرتفع ترین نقطه پارك 88 متر است ).

چهار فصل چیتگر

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر

پوشش درختی و درختچه های پارك جنگلی چیتگر

پوشش درختی پارك

پوشش درختی پارك در مجموع مساحتی در حدود 734 هكتار را در بر می گیرد . حدود 53 درصد از این درختان را گونه های سوزنی برگ تشكیل می دهند كه مساحت زیر پوشش آنها ، در جداول شماره 1-1 و 2-1 آمده اند . در مجموع درختان سوزنی برگ در حدود 390 هكتار ( در حدود 48% مساحت كل پارك ) را به خود اختصاص داده اند . درختان پهن برگ حدود 47 درصد درختان پارك را شامل می شوند .


درختان سوزنی برگ (53%از كل درختان پارك ) ( مهندسین مشاور عمران سرزمین ، 1377 )

شماره

نام گونه

نام لاتین

مساحت زیرپوشش ( هكتار )

درصد پوشش نسبت به كل پارك

۱

كاج الداریكا

Pinus eldarica

۵/۳۶۶

۴۵

۲

سرو نقره ای

Cupressus arizonica

۲۳

۸/۲

۳

سرو خمره ای

Thuja Orientalis

۴/۱

۱۷/۰

    

درختان پهن برگ (47% از كل درختان پارك ) ( مهندسین مشاور عمران سرزمین ، 1377 )   

شماره

نام گونه

نام لاتین

مساحت زیرپوشش ( هكتار )

درصد پوشش نسبت به كل پارك

۱

اقاقیا

Robinia psue oloacacia

186

۸۵/۲۲

۲

زبان گنجشك

Fraxinux rotudifolia

۳۵/۹۸

۱۲

۳

افرای زینتی

Acer negundo

۵/۲۸

۵/۳

۴

پلت

Acer velutinum

۱

۳/۱

۵

نارون چتری

Ulmus densa

۱/۶

۸/۰

۶

ارغوان

Cercia silsqastrum

۵

۶/۰

۷

داغداغان

Celtis ausrralis

۴۵/۲

۶/۰

۸

انواع بلوط

Quercus sp.

۷/۱

۳/۰

۹

ایلان ( عرعر )

Ailanthus altissima

۲/۰

 

درختان پهن برگ در مجموع با اشغال 344 هكتار از سطح كل پارك ، در حدود 42% از مساحت ان را به خود اختصاص داده اند.

طی سالیان گذشته ، آتش سوزیهای در پارك اتفاق افتاده است كه اغلب آنها در قطعات كاج تهران بوده است و بیشتر در اثر بی احتیاحی بازدیدكنندگان گزارش شده است . علت دیگر آن قابلیت زیاد اشتعال برگهای سوزنی ریخته شده و خشكیده گونه كاج تهران می باشد .

امكانات پارك و طرح های آتی آن

پارك چیتگر در حال حاضر دارای امكاناتی همچون مجتمع فرهنگی ـ ورزشی ، زمین بازی ، سالن اجتماعات و انبار ، ایستگاه و پیست دوچرخه سواری ، ایستگاه آتش نشانی ، رستوران و بوفه ، ساختمان اداری ، پاركینگ ، آلاچیق ها و چادرهای اقامتی و دیگر فضاهای مشابه می باشد . بیشتر این امكانات در محدوده شرقی پارك استقرار یافته و محدوده غربی دارای امكانات خدماتی كمتری است و به صورت بكر و جنگلی باقی مانده است .
از مجموعه ۵ ایستگاه مترو كه در كنار منطقه 22 قرار دارند ، 2 ایستگاه در مجاورت پارك چیتگر واقع شده اند.

در پارك جنگلی چیتگر ، حدود 14 كیلومتر جاده آسفالته درجه یك ( یك كیلومتر بلوار است ) و تقریباً 50 كیلومتر جاده خاكی درجه دو ، وجود دارد .

طرح هایی كه در مطالعات مقدماتی طرح جامع چیتگر پیشنهاد گردیده است عمدتاً طرح های باشند كه حداكثر در 10 درصد از محیط طبیعی مجموعه پارك دخل و تصرف خواهند كرد . پیست اسكی روی چمن ، سالن اجتماعات برای سمینارهای بین المللی ، زمین اسكواش ، موزه اثرهای سبز ، باغ رز ، باغ ژاپنی و باغ پرندگان از جمله این فضاها می باشند .

با ایجاد این عملكردها و فضاها در محدوده پارك جنگلی چیتگر و با توجه به آمار حضور جمعیت در پارك ( روزانه 10 هزار نفر ، روزهای تعطیل 50 تا 100 هزار نفر و در روز 13 فروردین ماه قریب 700 هزار نفر ) می توان چشم انداز مجموعه عظیم تفرجگاهی را در نظر آورد كه در سطح ملی و حتی فراملی مطرح مي‌گردد .

قرار گیری باغ موزه معماری باقابلیت جذب مخاطب ، در دل این محیط طبیعی و ارتباطش با مجموعه های ذكر شده كه مي‌توانند در تكمیل یكدیگر بكوشند ، باعث جلب جهانگردان و توریست ها از سراسر میهن و دیگر كشورهای جهان خواهد شد

دوچرخه سواری

به منظور حفظ، نگهداری و ایجاد محیط سالم شهری و در جهت توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در جهت حفظ هرچه بیشتر محیط زیست و همچنین کمک به سلامت و فراهم نمودن اوقات مفرح و خوش برای شهروندان شهرداری منطقه 22 اقدام به راه اندازی مسیرهای دوچرخه سواری در سطح پارک جنگلی چیتگر نموده است که شامل پیست سرعت ، پیست استقامت ویژه آفایان و پیست مخصوص بانوان است. لازم به ذکر است غرفه های کرایه دوچرخه نیز در سطح پارک ایجاد گردیده است.

 پارک جنگی چیتگر  پارک جنگی چیتگر
 پارک جنگلی چیتگر  پارک جنگلی چیتگر
 

** رهن و اجاره در شهرک چیتگر

** خرید و فروش آپارتمان در شهرک چیتگر

** برج های شهرک چیتگر

** پیش فروش و امتیاز در شهرک چیتگر

برچسب ها: پارک جنگلی چیتگر

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید